Ścieki komunalne oczyszczane w Zakładzie Oczyszczalni Ścieków są systematycznie poddawane szeregowi analiz laboratoryjnych, w celu kontroli ich ilości i jakości. Badaniom podlegają zarówno ścieki surowe, doprowadzane do oczyszczalni, jak również ścieki będące w trakcie procesu oczyszczania, dla kontroli i sterowania procesem produkcyjnym. Przede wszystkim jednak badaniom poddaje się ścieki oczyszczone, odprowadzane do środowiska. Jest to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego i spełnienia wymagań przepisów prawnych i decyzji administracyjnych.
Podstawowym aktem prawnym regulującym zagadnienie zapewnienia jakości ścieków jest rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U.06.137.984). Rozporządzenie określa najwyższe dopuszczalne wartości zanieczyszczeń w ściekach, a także miejsce i minimalną częstotliwość pobierania próbek ścieków i metodyki referencyjne poszczególnych analiz.
Szczegółowe wymagania dla pracy oczyszczalni, m.in. pod kątem jakości i ilości produkowanych ścieków zawarte są w decyzji Wojewody Małopolskiego z dnia 10.10.2007 r. udzielającej Tarnowskim Wodociągom Sp. z o.o. pozwolenia wodno prawnego na odprowadzanie oczyszczonych ścieków komunalnych do wód powierzchniowych.
Zgodnie z powyższymi wymaganiami ścieki surowe i oczyszczone są poddawane regularnym badaniom w zakresie 25 parametrów chemicznych, z częstotliwością 1 raz na dwa tygodnie lub 1 raz na 2 miesiące (w zależności od parametru), a w odniesieniu do wymagań innych przepisów prawnych (dotyczących naliczania opłat za korzystanie ze środowiska) – kolejnych kilkunastu wskaźników.
Stosowana technologia oczyszczania ścieków pozwala na redukcję zanieczyszczeń na poziomie około 90%. Z punktu widzenia krajowych i europejskich przepisów prawnych dotyczących wartości progowych dla ścieków odprowadzanych do środowiska, uzyskiwane stężenia są w przypadku niektórych wskaźników zanieczyszczeń nawet 2 lub 3 krotnie niższe od granicznych.