Gospodarka osadami ściekowymi
Sieć kanalizacyjna
Sieć kanalizacyjna
System kanalizacyjny administrowany przez Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o., która odbiera ścieki od około 200 000 mieszkańców regionu, to setki kilometrów sieci oraz dziesiątki przepompowni ścieków. Łączna długość sieci kanalizacyjnej wynosi około 830 km, z czego w ramach projektu współfinansowanego z Unii Europejskiej - Funduszu Spójności wykonano ok. 270 km. Inwestycje te prowadzono na terenie trzech gmin: Miasta Tarnowa, Gminy Tarnów i Gminy Skrzyszów. Większość wykonanych sieci kanalizacyjnych realizowano przy zastosowaniu metod wykopowych. W ramach przedmiotowego projektu konieczne było również wybudowanie 52 sieciowych przepompowni ścieków i kilkunastu kilometrów rurociągów tłocznych.

Poza projektem współfinansowanym z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o. zrealizowały w ramach zadań własnych szereg inwestycji w zakresie budowy i modernizacji sieci kanalizacyjnej, najistotniejsze z nich to: budowa w 2007 r. rurociągu tłocznego umożliwiającego odbiór ścieków z miasta i gminy Żabno oraz z gminy Lisia Góra, ponadto w latach wcześniejszych zostały zrealizowane rurociągi tłoczne umożliwiające odbiór ścieków z gmin Wojnicz i Wierzchosławice. Poza wymienionymi wyżej inwestycjami w zakresie sieci kanalizacyjnych Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o. realizują corocznie szereg zadań związanych z modernizacją starych, wymagających wymiany sieci kanalizacyjnych. W pracach tych wykorzystywane są głównie techniki bezwykopowe.

W zakresie rozbudowy systemów kanalizacyjnych prowadzonej przez Tarnowskie Wodociągi Sp. z o. o. zostały osiągnięte następujące cele:
  • skanalizowanie w 99% obszarów zurbanizowanych na terenie Miasta Tarnowa,
  • budowa sieci kanalizacyjnej na terenie 11 miejscowości gmin Tarnów i Skrzyszów,
  • odbiór ścieków z gmin: Wierzchosławice, Wojnicz, Żabno i Lisia Góra,
  • likwidacja 11 lokalnych oczyszczalni ścieków na korzyść przesyłu ścieków do tarnowskiej oczyszczalni,

Budowa sieci kanalizacyjnej szczególnie na terenach wiejskich ogranicza w znacznym stopniu emisję zanieczyszczeń do wód podziemnych i powierzchniowych. Ścieki mogą dostawać się do wód podziemnych poprzez nieszczelne szamba, nielegalne rozsączanie lub też mogą być wprowadzane bezpośrednio do poziomów wodonośnych np. w przypadku wykorzystania nieczynnej studni jako zbiornika na nieczystości. Niejednokrotnie są one wprowadzane również i bezpośrednio do wód powierzchniowych. Taki stan powoduje pogorszenie jakości wód powierzchniowych. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest degradacja zasobów wód podziemnych pod względem jakościowym.

Działania podejmowane przez Tarnowskie Wodociągi w tym zakresie pozwalają na osiągnięcie znaczących efektów ekologicznych w zakresie ochrony wód powierzchniowych i podziemnych. Przykładem może być sanitacja praktycznie całej zlewni rzeki Wątok. We wspomnianej wyżej zlewni w konsekwencji rozbudowy systemu kanalizacyjnego została zlikwidowana lokalna oczyszczalnia ścieków w miejscowości Szynwałd. Oczyszczalnia ta wykonana w technologii, która nie zapewniała obowiązujących obecnie norm w zakresie odprowadzania ścieków do wód powierzchniowych, znacznie oddziaływała na życie biologiczne w rzece o stosunkowo małym przepływie, wprowadzając doń ścieki w jej górnym biegu. W wyniku zrealizowanych zadań w zakresie budowy sieci kanalizacyjnej w omawianej zlewni zostały stworzone warunki, aby rzeka ta stopniowo powróciła do stanu naturalnego.

Po wyeliminowaniu dopływu ścieków sanitarnych należy się spodziewać szybkiego samooczyszczenia się rzeki i stopniowego odradzania się życia biologicznego.


Wszelkie prawa zastrzeżone dla Wodociągi Tarnów