Gospodarka osadami ściekowymi
Proces suszenia osadów
Osad uwodniony
Osady z oczyszczania ścieków powstają w procesie oczyszczania mechanicznego i biologicznego ścieków komunalnych i przemysłowych. Strumień osadów stanowi mieszaninę osadu wstępnego oraz osadu nadmiernego. Osad wstępny powstaje po sedymentacji ścieków surowych w osadnikach wstępnych. Osad nadmierny jest odpadem biologicznego oczyszczania ścieków w komorach napowietrzania.

W 2005 r. w Zakładzie Oczyszczalni Ścieków uruchomiono linię mechanicznego odwadniania osadów ściekowych na nowoczesnych wirówkach. Odwodniony w ten sposób osad o zawartości suchej masy ok. 21 - 23% mógł być transportowany transportem samochodowym. Kolejnym etapem podjętych działań było doskonalenie procesu stabilizacji osadów ściekowych.

Wirówka do odwadniania osadu
Wirówka do odwadniania osadu
Uzyskanie parametrów osadu ustabilizowanego dały możliwość pełniejszego wykorzystania osadów ściekowych m. in. jako materiału wykorzystywanego do rekultywacji terenów zdegradowanych lub jako nawozu pod uprawę wierzby energetycznej.

Należy podkreślić, że jeszcze w 2005 r. przed uruchomieniem mechanicznego odwadniania całość wytwarzanych osadów ściekowych odprowadzana była do unieszkodliwienia na składowisku odpadów. Odniesione sukcesy w zakresie stabilizacji osadów ściekowych nie byłyby możliwe bez podejmowanych przedsięwzięć w tym stosowaniu innowacyjnych technologii. Za takie działanie należy uznać stosowanie od 2007 r. innowacyjnego środka „LODOred-100k”, który m. in. ogranicza ilość wytwarzanego osadu, ułatwia jego odwadnianie i stabilizację.

Osad ten w chwili obecnej jest szeroko wykorzystywany między innymi do rekultywacji terenów zdegradowanych.

Proces suszenia osadów
Proces suszenia osadów
W ramach inwestycji współfinansowanych z Unii Europejskiej, w Zakładzie Oczyszczalni Ścieków przystąpiono do budowy instalacji suszarni osadów. W grudniu 2008 r. Zakład oddał do eksploatacji suszarnię osadów ściekowych. Instalacja suszarni osadu oparta została o technologię, która wykorzystuje ciepło ze spalania gazu ziemnego w celu wysuszenia osadów ściekowych.

Zakłada się w przyszłości suszenie ogrzanym powietrzem z procesu spalania osadów ściekowych. Osad po procesie suszenia posiada 92% suchej masy. Maksymalna wydajność tej instalacji wynosi 800 kg sm/h, co w pełni zabezpiecza przerób obecnej i perspektywicznej ilości osadu. Praca suszarni będzie monitorowana poprzez wbudowany system sterujący, który jest w pełni zintegrowany z systemem sterowania i wizualizacji używanym na oczyszczalni.

Osad wysuszony
Osad wysuszony
Zastosowane warunki technologiczne suszenia osadów zapewniają, pełną stabilność bakteriologiczną osadu, bezpieczeństwo eksploatacji instalacji oraz stosunkowo niewielką emisję związków organicznych i nieorganicznych do atmosfery. Proces suszenia umożliwia znaczną redukcję objętości osadu oraz jego późniejsze wykorzystanie jako materii nawozowej.

Suszarnia osadów ściekowych rozwiązała problem składowania ogromnych ilości wysoko uwodnionego osadu, co było procesem nieefektywnym, niekorzystnym dla środowiska i nie perspektywicznym. Docelowo przewidywana jest termiczna utylizacja osadów ściekowych wraz z odzyskiem z popiołów związków fosforu.


Wszelkie prawa zastrzeżone dla Wodociągi Tarnów