Ścieki miejskie doprowadzane są do oczyszczalni dwoma kolektorami, oraz przywożone samochodami asenizacyjnymi z terenów nieskanalizowanych do stacji zlewnej.
Połączone ścieki płyną na kraty schodkowe, na których zatrzymywane są skratki czyli oddzielone od ścieków stałe części pływające. Skratki kierowane są na prasę, a następnie wywożone na składowisko, po ich uprzedniej dezynfekcji wapnem chlorowanym.
Ścieki pozbawione zanieczyszczeń stałych i pływających są kierowane przy pomocy pomp do piaskowników. Stożkowa budowa piaskowników sprawia, że ściek zostaje wprawiony w ruch wirowy, co ułatwia opadanie piasku jako cięższego od wody na dno. Piasek oddzielony w piaskowniku tłoczony jest przy pomocy pomp do separatora piasku z płuczką. W separatorze piasek oddzielany jest z pulpy piaskowej, następnie przepłukiwany ściekiem oczyszczonym i wywożony na składowisko.
Ścieki po opuszczeniu piaskowników płyną do osadników wstępnych wcześniej łącząc się w rozdzielaczu ze ściekami przemysłowymi pochodzącymi z Zakładów Azotowych. W osadnikach wstępnych następuje usunięcie zawiesin łatwo opadających poprzez zapewnienie wystarczająco powolnego przepływu ścieków, pozwalającego opaść zawiesinom (sedymentacja) cięższym od wody na dno. Cząstki lżejsze od wody (tłuszcze) flotują (unoszą się) ku górze i gromadzą się na powierzchni jako tzw. kożuch. Zanieczyszczenia: osad i kożuch zgarniane są jako osad wstępny i poddawane hydrolizie. Pod wpływem działania wody cząsteczki rozpadają się na związki chemiczne, a następnie są zagęszczane. Zagęszczony osad wstępny podawany jest grawitacyjnie do pompowni osadu.
Po osadnikach wstępnych ścieki kierowane są do komory predenitryfikacji, gdzie po dodaniu niewielkiej ilości osadu recyrkulowanego pochodzącego z końca procesu ze ścieków usuwany jest azot azotanowy. W celu intensyfikacji uwalniania ortofosforanów dodawane są tu również lotne kwasy tłuszczowe pochodzące z osadu wstępnego.
Mieszanina ta płynie do komory defosfatacji, w której łączy się z recyrkulatem i zachodzi proces defosfatacji czyli usuwania fosforu ze ścieków.
Ścieki opuszczające komorę defosfatacji kierowane są do komór biologicznych. Każda z komór podzielona jest na dwie strefy nitryfikacji – tlenową (napowietrzaną) i denitryfikacji – beztlenową, gdzie bakterie w jednej tlenowe w drugiej beztlenowe usuwają ze ścieków związki azotu. Po komorach biologicznych ścieki płyną na osadniki końcowe. W osadnikach oprócz zawiesiny opadającej usuwana jest również zawiesina wypływająca na powierzchnię ścieków w postaci tzw. kożucha.
Osad wytrącony na dnie osadników jest częściowo zawracany do procesu jako osad recyrkulowany. Zagęszczony osad wstępny i nadmierny odprowadzane są do stacji odwadniania. Osad odwadniany jest na wirówkach, a następnie suszony na taśmowej suszarni. Wysuszony osad przewożony jest na składowisko.
Oczyszczony ściek odprowadzany jest do rzeki Biała.